Бокиса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокиса
остров
Бокиса
Бокиса
Држава Вануату
ПокраиниСанма
Население (2009)
 • Вкупно56
Часовен појасVUT (UTC+11)

Бокиса (бислама: Bokissa, Voisa или Abokisa) е мал остров во покраината Санма во Вануату.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа помеѓу островите Тутуба и Аоре. Островот се наоѓа на 10 километри јужно од Еспириту Санто.[1] Островот е приватен и се користи за развивање на туризам.

Население[уреди | уреди извор]

На островот живеат околу 56 луѓе, според пописот од 2009 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Surrounding Islands“. Espiritu Santo Tourism. Посетено на 17 August 2018.
  2. 2009 Census Summary release final Archived декември 21, 2013 at the Wayback Machine - Government of Vanuatu

Надворешни врски[уреди | уреди извор]