Мавеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мавеја
Mavea
Географија
МестоТихи Океан
Координати15.3847°0′S 167.2319°0′E / 15.385° S; 167.232° E / -15.385; 167.232Координати: 15.3847°0′S 167.2319°0′E / 15.385° S; 167.232° E / -15.385; 167.232
АрипелагВануату
Површина4.7[1] км2
Највисоко издигнување63 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население232 (2015)


Мавеја (бислама: Mavea) е мало островче во покраината Санма во Вануату.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа непосредно до источниот брег на Еспириту Санто, северно од Аесе, западно од островчињата Малвануа, Малвапеву, Малвепе и Малоне. Северно е островчето Дени. Порсечната надморска висина на островот е 63 метри.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2015 година, островот имал население од 232 луѓе во 47 семејства.[4] Околу 30 луѓе го зборуваат локалниот мавејански јазик.[5] Сите жители зборуваат и бислама.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vanuatu“. Haos Blong Volkeno. Архивирано од изворникот на 8 August 2018. Посетено на 8 August 2018.
  2. „ESPIRITU SANTO – EAST COAST“. Посетено на 6 August 2018.
  3. „Mavea Island“. Mapcarta. Посетено на 7 August 2018.
  4. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  5. „A Grammar of Mavea: An Oceanic Language of Vanuatu by Valérie Guérin“. University of Hawai'i Press. Посетено на 6 August 2018.
  6. Guerin, Valerie; Aoyama, Katsura. „Mavea“. ResearchGate. Journal of the International Phonetic Association. Посетено на 6 August 2018.