Малтинерава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малтинерава
Maltinerava
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°26′00″S 167°12′00″E / 15.43333° S; 167.20000° E / -15.43333; 167.20000Координати: 15°26′00″S 167°12′00″E / 15.43333° S; 167.20000° E / -15.43333; 167.20000
АрипелагВануату
Највисоко издигнување38 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)


Малтинерава (бислама: Maltinerava) е островче во покраината Санма во Вануату.[2][3]

Опис[уреди | уреди извор]

Малтинерава се наоѓа непосредно до источниот брег на Еспириту Санто, спроти Санрајс Бич Ресорт. Просечната надморска висина на островот е 38 метри. Островот не е населен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Traveling Luck for Maltinerava Island“. Traveling Luck. Посетено на 24 August 2018.
  3. „Maltinerava Island“. Mapcarta. Посетено на 24 August 2018.