Латароа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латароа
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°18′00″S 167°14′00″E / 15.30000° S; 167.23333° E / -15.30000; 167.23333Координати: 15°18′00″S 167°14′00″E / 15.30000° S; 167.23333° E / -15.30000; 167.23333
АрипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2019)
Дополнителни податоци
Официјална мрежна странаlataroa.com


Латароа (бислама: Lataroa) е мал остров во покраината Санма во Вануату.[2][3]

Опис[уреди | уреди извор]

Островот не е населен. Латароа се наоѓа во непосредна блзина на источниот брег на Еспириту Санто. Северно од Латароа е Латаро.[4][5][6] Латароа има убави бели плажи и корални гребени на западната страна.[7] Скоро време било најавено дека ќе се гради голем рерсот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Lataroa Island“. Geoview. Посетено на 20 August 2018.
  3. „Lataroa: Vanuatu“. Geoview. Посетено на 19 August 2018.
  4. Seach, John. „Lataroa Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Посетено на 20 August 2018.
  5. „Lataroa“. Mapcarta. Посетено на 20 August 2018.
  6. „Travelinh Luck for Lataroa“. Travelinh Luck. Посетено на 20 August 2018.
  7. „KAYAKING TO VELIT BAY“. Turtle Bay Beach House. Посетено на 20 August 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]