Елефант (Вануату)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елефант
Географија
МестоТихи Океан
Координати14°57′45″S 167°7′58.8″E / 14.96250° S; 167.133000° E / -14.96250; 167.133000Координати: 14°57′45″S 167°7′58.8″E / 14.96250° S; 167.133000° E / -14.96250; 167.133000
АрипелагВануату
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)


Елефант (бислама: Elephant) е мало островче во покраината Санма во Вануату.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа во непосредна близина на источниот брег на островот Еспириту Санто, спроти селото Хог Харбор.[3][4][5][6] Островот не е населен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. Seech, John. „Elephant Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Посетено на 19 August 2018.
  3. „Elephant Island“. Geoview. Посетено на 18 August 2018.
  4. „Espirito Santo“. 16 Degrees South. Посетено на 18 August 2018.
  5. „Blue Holes“. Vanuatu Paradise. Посетено на 18 August 2018.
  6. „ESPIRITU SANTO – EAST COAST INNER ISLANDS (TURTLE BAY)“. Turtle Bay Beach House. Посетено на 18 August 2018.