Сакао (Санма)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сакао
Лати
остров
Држава Вануату
ПокраинаСанма
Население
 • Вкупно0 [1]
Часовен појасVUT (UTC+11)

Сакао (бислама: Sakao) или Лати (Lathi) е остров во покраината Санма во Вануату.

Опис[уреди | уреди извор]

Островот не е населен. Сакао се наоѓа во близина на североисточниот брег на Еспириту Санто.[2] Островот има густа зелена вегетација. По островот е именуван сакаоанскиот јазик, кој се зборува во близина на Порт Олри, Еспириту Санто.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vanuatu: Provinces and Islands
  2. Satellite view of Sakao Island
  3. „Sakao“. Ethnologue. Посетено на 26 October 2015.