Прејди на содржината

Тангоа

Координати: 15°35′S 166°59′E / 15.59° ЈГШ; 166.99° ИГД / -15.59; 166.99
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тангоа
остров
Држава Вануату
ПокраинаСанма
Население (2009)
 • Вкупно394
Час. појасVUT (UTC+11)

Тангоа (бислама: Tangoa) е остров во покраината Санма во Вануату.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа непосредно до јужниот брег на Еспириту Санто. Островот се наоѓа спороти паркот Наџинго Хармони. Островот е половично прекриен со шума, а половично со обработливо земјиште. На западниот дел на островот се наоѓа населеното место со вкупно населени од 394 жители. Населението зборува на тангоански јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tangoa“. Ethnologue. Посетено на 2 May 2015.

Поврзано[уреди | уреди извор]