Сандро де Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роберто Санчез-Окампо (19 август 1945 - 4 јануари 2010), попознат по уметничките имиња Сандро или Сандро де Америка, е аргентински пејач и глумец. Тој се смета за пионер на аргентинскиот рок бидејќи е еден од првите рок уметници што пеел на шпански во Латинска Америка. Тој уредувал 52 официјални записи и продал осум милиони примероци, иако други извори наведуваат дека продал над 22 милиони.[1] Некои од неговите најуспешни песни се „Dame fuego“, „Rosa, Rosa“, „Quiero llenarme de ti“, „Penumbras“, „Porque yo te amo“, „Así“, „Mi amigo el Puma“, „Tengo“, „Trigal“ и „Una muchacha y una guitarra“. Синглот „Rosa, Rosa“ бил продаден во два милиони примероци, што е неговата најпрепознатлива и најпозната песна. Друг негов хит е „Тенго“ кој го добил 15-тото место меѓу 100-те најдобри аргентински рок песни и од МТВ и од списанието Ролинг Стоун . Во Латинска Америка често го споредуваа со Елвис Присли на врвот на неговата популарност.

Сандро бил и првиот латиноамерикански уметник кој пеел на Фелт форумот во Медисон Сквер Гарден .[2] Во 2005 година, Сандро бил награден со Латинска Греми во чест на неговата кариера.

Биографија[уреди | уреди извор]

Сандро настапува со Лос де Фуего во 1963 година

Сандро е роден во Буенос Аирес во семејството на Ирма Нидија Окампо и Висенте Санчез во 1945 година. Тој израснал во јужното предградие Валентин Алсина,[3] и научил да свири гитара уште кога бил дете, идентификувајќи ја неговата музика како ромска . Неговиот дедо од страна на таткото бил руски Ром од Унгарија - Ромите во Аргентина се познати како Гитанос ( Цигани ).[3]

На почетокот во неговите училишни денови, тој го имитирал Елвис Присли, но продолжил да создава личен стил што ја одбележала неговата кариера и станал пионер во рок музиката на кастиљски јазик. На 10 ноември 1971 година, тој конечно успеал да го види Присли во живо, во Бостонската градина, за време на турнејата што ја направи во тој град. Во 1961 година, тој ја основал музичката група Sandro & los de Fuego, која се здоби со популарност на ТВ-шоуто Sábados Circulares и станал широко познат во 1960-тите, со песни како „Ave de Paso“, „Atmósfera Pesada“, „Quiero Llenarme de Ti“, „Tengo“, „¿A esto le llamas amor?" , „Eres el demonio disfrazado“ (обвивка на „ (Ти си) Ѓаволот во маска “), „Porque yo te amo“, „Penumbras“, „Una muchacha y una guitarra“, „Trigal“ или „Rosa, Rosa “, успехот во неговата кариера постојано растел.

Сандро на насловната страница на Сандро де Америка, 1969 година

Сандро, исто така, ја имал главната улога во 11 филмови, вклучувајќи ги Quiero llenarme de ti („Сакам да се наполнам себе си со тебе“ – 1969) и Subí que te llevo („Хоп, ќе те возам“ – 1980 година) и режисирал една игра, Tú me enloqueces („Ме возиш лудо“), во 1976 година.[4] На неговата колешка во вториот филм, аргентинската глумица Сузана Гименез, ѝ било понудено ТВ естрадно шоу откако тој одбил да биде домаќин; Шоуто на Гименез, наречено Хола Сузана, станало многу популарно на рејтингот брзо лансирање во 1987 година.[5]

Тој, исто така, глумел во особено Fue sin Querer („Не сакав“), со порториканската глумица Гладис Родригез .

Сандро бил првиот латино пејач кој го распродал Фелт Форумот во Медисон Сквер Гарден во Њујорк (неговиот најголем капацитет е 5.000) пет пати во текот на 1970-тите. Тој, исто така, се појавил неколку пати на шоуто Ед Саливан, како и со Доменико Модуњо, The Doors и многу други.

Песните на Сандро се снимени од меѓународни уметници, како што се Ширли Баси, Лиза Минели, Бурт Бачарах, Далида, Ширли Меклејн, Тото Кутуњо, Ненси Вилсон, Мери Хопкин, Лоредана Берте, Умберто Тоци, Жилберт Бевагесис , Жилберт Жолесис, и Енгелберт Хампердинк .

Аргентинските и другите латиноамерикански уметници издадоа албум во 1990 година наречен Padre del rock en castellano („Татко на шпанскиот рок“) во негова чест. Сандро продолжи да издава студиски албуми во раните 1990-ти и повторно се појави на сцената во 1993 година со новото шоу, кое беше претставено во Театро Гран Рекс, престижно место за популарна музика во Буенос Аирес, изведувајќи 18 последователни концерти со посетеност. Веста дека боледува од емфизема била објавена во јавноста во 1998 година, предизвикувајќи голема генерализирана загриженост кај неговите следбеници од целиот свет. Сандро бил самопрогласен долгогодишен зависник од пушење цигари,[6] што несомнено била главната причина за болеста.

Здравје и смрт[уреди | уреди извор]

На 20 ноември 2009 година, Сандро добил трансплантација на срце-бели дробови во Мендоза, Аргентина ; операцијата била успешна. Пет дена подоцна, на дневната прес-конференција што ја одржале неговите лекари, било објавено дека Сандро, иако се уште на интензивна нега, дише без респиратор и почнал бавно закрепнување. Сепак, вечерта на 4 јануари 2010 година, 45 дена по примањето на трансплантацијата и по многу компликации, тој починал од септичен шок, мезентерична исхемија и дисеминирана интраваскуларна коагулација во болницата Италијано во Мендоза.[7]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Sandro y los de Fuego (1965)
 • Al calor de Sandro y los de Fuego (1965)
 • El sorprendente mundo de Sandro (1966)
 • Alma y fuego (1966)
 • Beat Latino (1967)
 • Quiero llenarme de ti (Vibración y ritmo) (1968)
 • Una muchacha y una guitarra (1968)
 • La magia de Sandro (1969)
 • Sandro de América (1969)
 • Sandro (1969)
 • Muchacho (1970)
 • Sandro en New York (1970)
 • Sandro espectacular (1971)
 • Te espero... Sandro (1972)
 • Sandro Después de 10 años (1973)
 • Sandro siempre Sandro (1974)
 • Tú me enloqueces (1975)
 • Sandro live in Puerto Rico(1975)
 • Sandro (1976)
 • Sandro un ídolo (1977)
 • Querer como Dios manda (1978)
 • Sandro (1979)
 • Sandro (1981)
 • Fue sin querer (1982)
 • Vengo a ocupar mi lugar (1984)
 • Sandro (1986)
 • Sandro del '88 (1988)
 • Volviendo a casa (1990)
 • Con gusto a mujer (1992)
 • Clásico (1994)
 • Historia viva (1996)
 • Para mamá (2001)
 • Mi vida, mi música (2003)
 • Amor gitano (2004)
 • Secretamente palabras de amor (Para escuchar en penumbras) (2006)
 • Sandro Hits (2009)

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Convención de Vagabundos (1965)
 • Tacuara y Chamarro, Pichones de Hombre (1967)
 • Quiero Llenarme De Ti (1969)
 • La Vida Continúa (1969)
 • Gitano (1970)
 • Muchacho (1970)
 • Siempre Te Amaré (1971)
 • Embrujo De Amor (1971)
 • Destino De Un Capricho (1972)
 • El Deseo de vivir (1973)
 • Operación Rosa Rosa (1974)
 • Tú Me Enloqueces (1976)
 • Disfraz de Demonio (1977) Protagonizada por Sandro, oficialmente película perdida, aunque existe la creencia de que aún queda una copia que solo se puede ver en proyecciones privadas. La obra transcurre en el Buenos Aires de la Epidemia de fiebre amarilla de 1871. (Proporcionado por Marisa Ayala-México)
 • Subí Que Te Llevo (1980)
 • Fue sin querer (1980)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sandro biography on Argentine rock site“. Rock.com.ar. Посетено на 5 January 2012.
 2. Pertossi, Mayra (January 5, 2010). „Singer Sandro, the 'Argentine Elvis,' dies at 64“. The Seattle Times.
 3. 3,0 3,1 Gente: Sandro, un mundo de sensaciones. Buenos Aires: Editorial Atlántida, 2006.
 4. „Sandro“. Cine Nacional. Архивирано од изворникот на 2011-06-12. Посетено на 5 January 2012.
 5. Infobae: Sandro, el ídolo que pudo ser Susana Giménez (на шпански) Архивирано на {{{2}}}.
 6. „Clarín (12/19/2002)“ (шпански). Clarin.com. December 19, 2002. Архивирано од изворникот на 2009-02-25. Посетено на 5 January 2012.
 7. „A los 64 años, falleció Sandro“. Infobae (шпански). January 5, 2010. Архивирано од изворникот на January 8, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]