Ростов арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ростов арена
Место Русија Ростов на Дон (Русија)
Започнат 2012 — 2017 година
Отворен 15 април 2018 година
Сопственик
Подлога трева
Раководител на проектот Ростовска област
Игра
Гледачи

Ростов арена [1][2][3] ( руски: Ростов Арена) е фудбалски стадион во градот Ростов на Дон,[4] во Ростовска област на Руската Федерација .

Надворешен изглед на стадионот

Историја[уреди | уреди извор]

Внатрешен изглед на стадионот

Според одлуката на ФИФА, на 2 декември 2010 година, врз основа на официјалната пријава на Русија, стадионот ќе биде домаќин на натпреварите на Светското првенство во фудбал во 2018 година.[5] Исто така, стадионот ќе биде домаќин на ФК Ростов од руската Премиер лига, заменувајќи го Олимп - 2.

Отворањето на стадионот се одржа на 15 април 2018 година натпревар од 26 коло на Премиер лигата 2017/18: ФК Ростов - ФК СКА-Хабаровск (2: 0). Изграден е во 2012 година до крајот на 2017 година, а трошоците за изградба изнесуваа 19,8 милијарди руски рубли.[6] Предвидената сместивост на стадионот е 45 000.[7] Планирано е по завршувањето на светското првенство, стадионот да биде предаден на употреба на локалниот фудбалски клуб ФК Ростов.

Светско првенство во фудбалот 2018 година[уреди | уреди извор]

Натпревар помеѓу Уругвај и Саудиска Арабија
Датум Време Тим # 1 Резултат Тим # 2 Фаза Број на посетители
17 јуни 2018 година 21:00 часот  Бразил 1 : 1 [8]  Швајцарија Група Е 43 109 [9]
20 јуни 2018 година 18:00 часот  Уругвај 1 : 0 [10]  Саудиска Арабија Група А 42 678 [11]
23 јуни 2018 година 18:00 часот  Јужна Кореја 1 : 2 [12]  Мексико Група Ф 43 472 [13]
26 јуни 2018 година 21:00 часот  Исланд 1 : 2 [14]  Хрватска Група Д 43 472 [15]
2 јули 2018 година 21:00 часот  Белгија 3 : 2  Јапонија Осмина финале 41 466 [16]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Stadium names for the 2018 FIFA World Cup Russia™ confirmed“. FIFA. 8. 10. 2015. Архивирано од изворникот на 2017-11-11. Посетено на 25. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Стадион к ЧМ-2018 в Ростове-на-Дону назовут «Ростов-Арена»“. Посетено на 25. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 3. Александр Николич (21. 5. 2015). „Новый стадион к ЧМ-2018 в Ростове-на-Дону получит название «Ростов-Арена»“. ИА «Чемпионат-Ростов». Посетено на 27. 5. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. Л. Рудницкий. (24. 12. 2010). „Планы строительства и реконструкции российских стадионов к ЧМ-2018“. stroyka.ru. Архивирано од изворникот на 8. 7. 2012. Посетено на 24. 12. 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 5. „Russia to host 2018 FIFA World Cup“. Официальный сайт ФИФА. 2. 12. 2010. Архивирано од изворникот на 5. 12. 2010. Посетено на 24. 12. 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 6. „Стадионы одноразового использования“. 3. 10. 2016. Архивирано од изворникот на 2017-02-24. Посетено на 25. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „Russia 2018 Fifa World Cup: artist's impressions of stadiums“. 7. 12. 2010. ISSN 0307-1235. Посетено на 25. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. „World Cup 2018 Russia » Group E » Brazil - Switzerland 1:1“. worldfootball.net. Посетено на 17. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Match report – Group E – Brazil - Switzerland“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17. 6. 2018. Посетено на 17. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „World Cup 2018 Russia » Group A » Uruguay - Saudi Arabia 1:0“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „Match report – Group A – Uruguay - Saudi Arabia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20. 6. 2018. Посетено на 20. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „World Cup 2018 Russia » Group F » South Korea - Mexico 1:2“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. „Match report – Group F – Korea Republic - Mexico“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 23. 6. 2018. Посетено на 23. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 14. „World Cup 2018 Russia » Group D » Iceland - Croatia 1:2“. worldfootball.net. Посетено на 27. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 15. „Match report – Group D – Iceland - Croatia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26. 6. 2018. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 16. „Match report – Round of 16 – Belgium - Japan“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2. 7. 2018. Посетено на 2. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]