Прејди на содржината

Наљчик

Координати: 43°29′N 43°37′E / 43.483° СГШ; 43.617° ИГД / 43.483; 43.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Наљчик
Знаме на НаљчикГрб на Наљчик
ДржаваРусија
Федерален субјектКабардино-Балкарија
Основан во1724Уреди википодатоци[1]
Надм. вис.&10000000000000512000000512 м
Население
 • проц. од (2018)[2]239.300
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[3] (UTC+3)
Поштенски бр.[4]360000–360051, 360000Уреди википодатоци
Наљчичките извори

Наљчик (руски: Нальчик; кабардински: Налщӏэч /naːɮɕʼakʲ/; карачајско-балкарски: Нальчик /naltsɯk/) — град во регионот на Кавказ во јужна Русија и воедно е главен град на Кабардино-Балкарската Република. Градот се наоѓа на надморска височина од 550 и во подножјето на Кавказ. Има површина од 131 км2 и население од 274.974 жители (2002 попис).

Народности

[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2006 народносната структура на градот е следната:

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. https://viktorkotl.livejournal.com/145636.html.
  2. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  3. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  4. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)