Наљчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наљчик
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики
Наљчичките извори

Наљчик (руски: Нальчик; кабардински: Налщӏэч /naːɮɕʼakʲ/; карачајско-балкарски: Нальчик /naltsɯk/) — град во регионот на Кавказ во јужна Русија и воедно е главен град на Кабардино-Балкарската Република. Градот се наоѓа на надморска височина од 550 и во подножјето на Кавказ. Има површина од 131 км2 и население од 274.974 жители (2002 попис).

Народности[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2006 народносната структура на градот е следната:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]