Налчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Налчик
-  Населено место  -
Missing map.svg
Админ. статус
Земја Русија
Фед. субјект Задолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики


Налчик (руски: На́льчик; кабардински: Налшык; балкарски: Нальчик) е град во регионот на Кавказ во јужна Русија и воедно е главен град на Кабардино-Балкарската Република. Градот се наоѓа на надморска височина од 550 и во подножјето на Кавказ. Има површина од 131 км2 и население од 274.974 жители (2002 попис).


Ртнички групи[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2006 етничката структура на градот е следната:


Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Налчишките извори