Марс напаѓа!

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Марс напаѓа!“
Постер.
РежисерТим Бартон
ПродуцентТим Бартон
Лери Џ. Франко
Лори Паркер
СценаристЏонатан Гемс
Главни улогиЏек Николсон
Глен Клоус
Анет Бенинг
Пирс Броснан
Дени Девито
Мартин Шорт
Сара Џесика Паркер
Џек Блек
Мајкл Џ. Фокс
МузикаДени Елфман
КинематографијаПитер Сушицки
МонтажаКрис Лебенцон
ДистрибутерВорнер Брос
Премиера13 декември, 1996
Времетраење106 мин.
Јазиканглиски
Буџет70.000.000 долари

Марс напаѓа!американски филм од 1996 година на Тим Бартон, по жанрцрна комедија и научна фантастика.

Филмот е комбинација на „евтинарија“ со буџет како за блокбастер, изобилувајќи со специјални ефекти. Саундтракот е на Дени Елфман.

Филмот доби различни критики од американски критичари, но беше попопуларен во Европа.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Марсовци доаѓаат на планетата Земја и претстедателот на САД бара мирни односи меѓу нив и човечките суштества. Но, марсовците тоа го игнорираат и ја напаѓаат планетата со пиштоли на ласерски зраци. При нападите, може да се види како некои марсовци „си играат“ со некои светски познати споменици, како планината Рашмор и Ајфеловата кула. Луѓето се во паника, и еден од главните личности оди да ја спаси баба му, а при тоа открива начин како да ги уништи вонземјаните, а тоа е свирејќи песна насловена "Indian Love Call" од Слим Витман. Од таа песна, на марсовците им експлодира мозокот. Планетата е спасена, но во голем дел уништена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]