Мртвата невеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Мртвата невеста
(Corpse Bride)“
Филмскиот плакат за филмот Мртвата невеста
РежисерТим Бартон
ПродуцентТим Бартон
СценаристЏон Август
Каролин Томпсон
Главни улогиЏони Деп
Хелена Бонам Картер
Емили Ватсон
Трејси Улман
Жанранимација , мјузкл, хорор
МузикаДени Елфман
КинематографијаПит Козачик
ДистрибутерWarner Bros
Премиера23 септември, 2005
Времетраење78 мин.
Земја САД / Обединето Кралство Обединето Кралство
Јазиканглиски
Буџет$53.337.608
Бруто заработка$117,195,061 (низ цел свет)

Мртвата невеста е американски анимиран филм од 2005 од авторот на необичните и често мрачните филмски остварувања, режисерот Тим Бартон. Тој искористил т.н стоп-анимација („stop motion") за овој филм, музичка фантазија во која еден од гласовите ги позајмува глумецот Џони Деп. Како го објаснува костурот на еден од ликот во овој анимиран филм: тоа е трагична приказна за љубовта, страста и убиството најстрашно ви викторијанската Англија.[се бара извор]

Хелена Бонам Картер гласови на насловниот лик.

Во Мртвата невеста, и Џони Деп и останатите глумци зборуваат преку кукли од 30 сантиметри, кои се движат заблагодарувајќи се на одличниот процес 'stop motion' анимација. Интересно е тоа што сите кукли се рачно направени. Филмот е сниман во Велика Британија и Америка.

Тим Бартон беше ко-режисер на филмот.

Тоа што исто така има голем дух во ова остварување е музиката, уште еден чест соработник на Тим Бартон - композиторот Дени Елфман.

Овој филм беше номиниран за Оскар во 2006 година, за најдобар анимиран филм.

Џони Деп го сними Чарли и фабриката за чоколади и сними дијалог за Труп невеста истовремено.