Бетмен се враќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бетмен се враќа“
200px-Batman returns poster2.jpg
РежисерТим Бартон
ПродуцентТим Бартон
Денис Ди Нови
СценаристScreenplay:
Daniel Waters
Wesley Strick
(uncredited)
Story:
Sam Hamm
Daniel Waters
Comic Book:
Bob Kane
Bill Finger
(uncredited)
НастапуваатМајкл Китон
Danny DeVito
Мишел Фајфер
Christopher Walken
with Michael Gough
and Pat Hingle
МузикаДени Елфман
КинематографијаStefan Czapsky
МонтажаChris Lebenzon
Bob Badami
ДистрибутерWarner Bros.
ПремиераСАД 19 јуни, 1992
Обединето Кралство 10 јули, 1992
Времетраење126 минути
Држава Обединето Кралство/ САД
ЈазикАнглиски
Буџет$80,000,000
Бруто заработкаDomestic:
$162,831,698
Worldwide:
$266,831,698
ПретходенБетмен (филм од 1989)
СледенБетмен засекогаш (1995)

Бетмен се враќа (англиски: Batman Returns) е американски филм од 1992 година, во режија на Тим Бартон (Tim Burton). Главните улоги ги толкуваат: Мајкл Китон, Мишел Фајфер, Дени де Вито итн. Филмот е дел од серијалот посветен на ликот на Бетмен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Градот Готам е загрозен од корумпираниот стопанственик (го игра де Вито), а само Бетмен (го игра Китон) може да ги спречи неговите злобни планови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 859, 12.12.2014, стр. 15.