Корисник:SmartM&M/Песок 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Spider-Man (film) / Спајдермен (филм)[уреди | уреди извор]

Спајдермен (англиски: Spider-Man) е американски филм за суперхерој од 2002 година, базиран на фиктивниот лик на Marvel Comics, Спајдермен. Филмот претставува прв во серијалот Спајдермен и е во режија на Sam Raimi и сценарио на David Koepp, со Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco и Willem Dafoe во главните улоги.

Филмот започнува со Питер Паркер, средношколец, кој е гризнат од генетски изменет пајак. По злоупотребување на неговите штотуку стекнати способности, кои индиректно ја причинуваат смртта на неговиот вујко Бен, тој станува херојскиот Спајдермен. Питер истотака се обидува да го освои срцето на Мери Џејн Ватсон, девојката која ја сакал уште од детството. Во меѓувреме, тој мора да се бори со злобниот Зелен Гоблин, алтер егото на таткото на неговиот најдобар пријател, Хари Озборн.

По поминати дури цели 25 години во развој, филмот беше конечно издаден на 3 мај, 2002, од Columbia Pictures, а со тоа се здоби со одлични критики и со рекорден отворачки викенд. Со заработени 821.71 милиони долари низ целиот свет, филмот се наоѓа на третото место на филмови со најголема заработувачка за 2002 и се наоѓа на 21. место на списокот за филмови со најголема заработувачка на сите времиња. Спајдермен беше, за тоа време, најуспешниот филм базиран на стрип. Успехот на филмот донесе до две продолженија, Спајдермен 2 и Спајдермен 3. Спајдермен 4 беше одреден премиерно да се прикаже на 4 мај, 2011, но Marvel најави планови за обнова на серијалот откако Raimi и Maguire дадоа отказ поради спорови со сценариото.

Темниот витез / The Dark Knight[уреди | уреди извор]

Темниот витез (англиски: The Dark Knight) е американски филм за суперхерој, воедно и криминалистички трилер со ко-сценарио и во режија на Кристофер Нолан. Базиран на ликот на DC Comics Бетмен, филмот е дел од Нолановиот филмски серијал Бетмен и продолжение на филмот Бетмен почнува од 2005. Кристијан Бејл ја репризира главната улога. Филмот ги следи Брус Вејн/Бетмен (Бејл), јавниот обвинител Харви Дент/Две Лица (Арон Екхарт), помошникот јавен обвинител Рејчел Дос (Меги Џиленхол) и полицискиот комесар Џејмс Гордон (Гери Олдмен) во нивните напори да ја спречат новорастечката закана на криминалец кој се нарекува „Џокер“ (Хит Леџер).

Дебито на Џокер во стрип од 1940 и серијалот стрипови од 1996, Долгата Ноќ на вештерките кој раскажува за потеклото на Две-Лица послужиле како инспирација на Нолан. Темниот витез првично бил сниман во Чикаго, како и во неколку други локации во САД, Обединетото Кралство и Хонгконг. Нолан користел IMAX камера за снимање некои секвенци, вклучувајќи го и првото појавување на Џокер во филмот. На 22 јануари, 2008, откако завршил со снимање на Темниот витез, Хит Леџер умре од комбинација на токсини од препишани лекови што доведе до напнато внимание од страна на печатот и објавување на филмот во јавноста. Warner Bros. отпрвин креираа вирална рекламна кампања за Темниот Витез развивајќи промотивни веб-страни и трејлери кои се сосредоточуваат токму на сцени со Леџер како Џокер, но по смртта на Леџер, студиото решава да ја рефокусира својата промотивна кампања.[1][2]

Филмот беше објавен на 16 јули, 2008 во Австралија, на 18 јули, 2008 во Северна Америка, а на 24 јули, 2008 во Обединетото Кралство. Пред дебито на амерканските кино благајни, рекорден број на билети беа однапред купени за премиерата на Темниот витез. Беше примен со позитивни критики веднаш по прикажувањето[3] и стана вториот филм што воопшто има заработено над 500 милиони долари во кино благајните на Северна Америка, меѓувреме поставувајќи уште неколку други рекорди. Филмот исто така е и петиот филм со најголема заработувачка низ целиот свет, а четврт од петте филмови кои имаат освоено повеќе од една милијарда долари низ целиот свет.[4] Филмот се здоби со неколку номинации од кои две за Оскар,[5] за најдобра звучна монтажа и најдобар актер во споредна улога за изведбата на Леџер.

Кристофер Нолан[уреди | уреди извор]

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан () (роден на 30 јули, 1970) е британско-американски режисер, сценарист и продуцент. Син на Англичанец и Американка, Нолан има и англиско и американско државјанство. Тој е оженет со Ема Томас, негов долгогодишен продуцент. Имаат три деца и живеаат во Лос Анџелес.

Често соработува со брат му, сценаристот Џонатан Нолан, а во последно време и со глумецот Кристијан Бејл (Бетмен почнува, Темниот витез и Престиж). Нолан е најпознат по режирањето на психолошкиот трилер Мементо и за оживување на филмскиот серијал Бетмен, за кој има добиено очекуван успех. Тој истотака е основач на компанијата Syncopy Films.

Моментно го снима научно-фантастичниот филм Зачеток со Леонардо ДиКаприо во главната улога, кој е определен за прикажување во 2010.

Бетмен[уреди | уреди извор]

Бетмен (англиски: Batman), првобитно наречен „Човекот-лилјак“ е измислен лик, стрип суперхерој ко-создаден од артистот Боб Кејн и писателот Бил Фингер (иако само Кејн е официјално заслужен), кој се појавува во стрипови на DC Comics. Ликот првпат се има појавено во Детективски стрипови #27 во мај, 1939.

Дополнително е познат и како „the Caped крстоносец“, „Темниот витез“, „Најголемиот детектив на светот“ или едноставно „Лилјакот“; во оригиналната верзија на приказната и поголем дел од подоцнежните прераскажувања, тајниот идентитет на Бетмен е Брус Вејн (именуван по историските фигури Robert the Bruce и "Mad" Anthony Wayne)[6], милијардерски плејбој, индустријалец и филантроп. Сведочејќи на убиството на неговите родители како дете, се заколнува во одмазда на криминалот, заклетва искалена со уште поголем идеал за правда. Брус се тренира себеси и физички и интелектуално и облекува костим сличен на лилјак за борба против криминалот.[7] Бетмен управува во фиктивниот американски град Готам Сити, асистиран од неколку споредни ликови вклучувајќи ги, неговиот главен помошник Робин, неговиот батлер Алфред Пениворт, полицискиот комесар Џејмс Гордон, и повремена асистенција од хероината Batgirl. Се бори со цел асортиман на негативци influenced by the characters' roots in film and pulp magazines. За разлика од повеќето суперхерои, тој не поседува никакви супермоќи; го користи својот интелект, детективски вештини, наука и технологија, богатсво, физичка сила, и застрашување во неговата борба со криминалот. Во 2009, following Wayne's apparent death, the role of Batman has been taken up by his former ward and the first Robin, Dick Grayson.

Batman became a popular character soon after his introduction and gained his own comic book title, Batman, in 1940. As the decades wore on, differing interpretations of the character emerged. The late 1960s Batman television series used a camp aesthetic which continued to be associated with the character for years after the show ended. Various creators worked to return the character to his dark roots, culminating in the 1986 miniseries Batman: The Dark Knight Returns, by writer-artist Frank Miller, while the success of film director Tim Burton's 1989 film Batman helped to reignite popular interest in the character. A cultural icon, Batman has been licensed and adapted into a variety of media, from radio to television and film, and appears on a variety of merchandise sold all over the world.

Спајдермен[уреди | уреди извор]

Спајдермен (англиски: Spider-Man) е фиктивен суперхерој на Marvel Comics. Ликот е создаден од сценаристот и уредник Стен Ли и артистот и co-plotter Стив Дитко. Првпат се појавува во Amazing Fantasy #15 (Август, 1962). Ли и Дитко го значнуваат ликот како сирак израснат од неговите вјуна Меј и вујко Бен како секојдневен тинејџер, справувајќи се со нормалните работи кои ги носи младоста како дополна на тие како маскиран борец против криминалот. Дадена му е супер-сила и агилност, способност да се прилепува на повеќе површини, да испушта пајажина користејќи направи кој ги создава самиот тој нарекувајќи ги „фрлачи на пајажина“, и брзо да реагира на опасност со помош на „пајачкото сетило“, овозможувајќи му да се бори со своите непријатели.

Кога Спајдермен се појавува првпат во раните период од 1960, тинејџерите во стриповите за суперхерои најчесто се поврзувани со улога на помошник на протагонистот. Спајдермен серијата стрипови го „прекршува“ ова правило прикажувајќи го Питер Паркер, средношколец чија „самоопседнатост со одбивање, непотполност и осаменост“ претставува нешто со што младите читатели лесно можат да поистоветат.[8]:210 За разлика од претходни тинејџерски херои како James Buchanan "Bucky" Barnes и Robin, Спајдермен не е никаков протеже на некои повозрасни херои како Captain America и Бетмен и самостојно мора да сфати дека „со голема моќ доаѓа голема одговорност“ — a line included in a text box in the final panel of the first Spider-Man story, but later retroactively attributed to his guardian, the late Uncle Ben.

Marvel has featured Spider-Man in several comic book series, the first and longest-lasting of which is titled The Amazing Spider-Man. Over the years, the Peter Parker character has developed from shy high school student to troubled but outgoing college student to married high school teacher to, in the late 2000s, a single freelance photographer, his most typical adult role. He is now a member of an unofficial splinter group of the Avengers, one of Marvel's flagship superhero teams. In the comics, Spider-Man is often referred to as "Spidey," "web-slinger," "wall-crawler," or "web-head."

Spider-Man is one of the most popular and commercially successful superheroes. As Marvel's flagship character and company mascot, he has appeared in many forms of media, including several animated and live-action television shows, syndicated newspaper comic strips and a successful series of films starring actor Tobey Maguire as the "friendly neighborhood" hero. Spider-Man was named Empire magazine's fifth-greatest comic-book character.[9]

Шаблон Психологија[уреди | уреди извор]

  1. Marshall Crook and Peter Sanders (2008-01-24). „Advertising: Will Marketing Change After Star's Death?“. The Wall Street Journal. online.wsj.com. стр. B1. Посетено на 2008-06-04.
  2. „Ledger's Death Puts Last Films in a Bind“. CNN.com Entertainment. CNN. 2008-01-24. Посетено на 2008-07-10. Text "cnn.com]]" ignored (help)
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име meta.
  4. „All Time Worldwide Box Office Grosses“. Boxofficemojo.com. Посетено на 2009-12-19.
  5. „Oscar - 81st Annual Acedemy Award nominees“.
  6. Alter Egos And Alternate Earths
  7. Beatty, Scott (2008). „Batman“. Во Dougall, Alastair (уред.). The DC Comics Encyclopedia. London: Dorling Kindersley. стр. 40–44. ISBN 0-7566-4119-5.
  8. Wright, Bradford W (2001). Comic Book Nation. Johns Hopkins Press. ISBN 0801874505.
  9. "The 50 Greatest Comic Book Characters". Empire Online. Посетено на 2009-02-08.