Корисник:19user99/780

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Византиската империја и нејзните теми(околу 780)
Царицата Ирина и нејзиниот син Константин VI

Година 780 (DCCLXXX) беше престапна година со почеток во саботата (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 780 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска Империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Кралот Хјегонг од Сила е убиен во бунт, прекинувајќи ја кралската наследна линија на поранешниот владетел Мујол. Тој бил заслужен за обединувањето на корејскиот полуостров под власт на Сила (види 668).

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cutler & Hollingsworth (1991), pp. 501–502.
  2. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 19. ISBN 978-1-78200-825-5.

[[Категорија:780]]