Прејди на содржината

Константин Асеев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Константин Николаевич Асеев (20 октомври 1960 година, Новокузнецк - 22 август 2004 година, Санкт Петербург) - советски и руски шахист; велемајстор (1992).

Почна да учи шах на 10-годишна возраст,неговиот брат го донесе на шаховската секција.Прв тренер беше В. П. Штукатуркин.

Член на 1 (1984, 1986 и 1988 година) и највисоките (1984 - 14-16 и 1989 година - 8-9 места) лиги на прваците на СССР. Полуфиналист на советското првенство (Николаев, 1983 година) - 1-4 место.Турнир на најсилните шахисти на Ленинград (1985) - 1 место. Сите-сојузен турнир на млади мајстори (1985) - 2-4 место.Најдобри резултати на меѓународни натпревари: Дрезден (1987) - 2-4; Потсдам (турнир на страна, 1988 година) - 1-ви; Берлин (1988) - 1-3; Кецкемет и Ленинград (1989) - 1 и 2 места.

Во 1978-1982 година бил студент на одделот за шах на Државниот центар за физичка култура и спорт,тренирал под раководство на Борис Злотник.

Почина на 44-годишна возраст од леукемија на 22.08.2004 година.Од истата година, во Санкт Петербург се одржуваат турнири во спомен на неговиот.

Закопан на гробиштата Серафимовское.

Семејство

[уреди | уреди извор]
  • Татко - Николај Петрович Асеев работел како рудар
  • Мајка - Галина Зиновивна
    • постариот брат - Андреј
  • Сопруга (од 1980 година) - Марина Афиногенова
    • Ќерка - Марија (родена 1983 година)

Спортски достигнувања

[уреди | уреди извор]
Година Град Турнир + - = = Резултат Место
1984 година Лавов 51-то првенство на СССР четири 7 6 7 од 17 14-16
1989 година Одеса 56-то првенство на СССР четири четири 7 7½ од 15 8-9
1990 година Санкт Петербург 57-то првенство на СССР еден 6 6 4 од 13 13-14
1991 година Москва 58. и последно првенство на СССР 3 3 пет 5½ од 11 23-38
1994 година Елиста 47. руско првенство четири 2 пет 6½ од 11 7-15
1995 година Елиста 48. руско првенство пет 3 3 6½ од 11 13-20
1996 година Елиста 49. руско првенство 2 четири пет 4½ од 11 41-45
1997 година Елиста 50. руско првенство на
1998 година Санкт Петербург 51. руско првенство 3 3 пет 5½ од 11 27-36
1999 година Москва 52. руско првенство</br> 1/32 финале</br> 1/16 финале
 </br>2</br> 0
 </br>0</br> еден
 </br>0</br> еден
 </br>2 од 2</br> ½ од 1½
2000 година Самара 53. руско првенство пет еден пет 7½ од 11 2-6
2001 година Елиста 54-то руско првенство 3 еден пет 5½ од 9 4-20
2002 година Краснодар 55. руско првенство 2 2 пет 4½ од 9 21-31
2003 година Краснојарск 56. руско првенство 2 четири 3 3½ од 9 64-74
на

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Шахматы: энциклопедический словарь / гл. ед. И. Е. Карпов . - М .: Советска енциклопедија, 1990 година. - ОД. 606 година. - 621 година од - 100.000 примероци - ISBN 5-85270-005-3 .
  • <i id="mwARU">Ivanov S. V.</i>, Ionov S. D., <i id="mwARg">Lukin A. M.</i> Да се достигне самата суштина ... Велемајстор Константин Асеев. Санкт Петербург : Коста, 2008.201 стр. ISBN 978-5-91258-076-5 .