Кајена

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кајен)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајена.
Cantons de Cayenne.png

Кајена (француски: Cayenne) — најголем и главен град на француската прекуокеанска територија Француска Гвајана,а воедно и главен град на истоимениот департман и регион. Градот има 64.297 жители (2007) и над 100.000 во околина на градот Градот лежи на Атлантски океан