Кампобасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампобасо
општина
Панорама
Панорама
Flag
ЗемјаИталија
РегионМолизе
ПокраинаКампобасо (CB)
ПоделоциSanto Stefano
Управа
 • ГрадоначалникРоберто Гравина (M5S)
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000701000000701 м
Население (31 јули 2017)
 • Вкупно49.230
 • Густина900/км2 (2,300/ми2)
ДемонимКампобасани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.86100
Повик. бр.0874
Светец-заштитниксвети Ѓорѓи
Слава23 април
Мреж. местоМатична страница

Кампобасо (италијански: Campobasso) е град во Италија, административен центар на провинцијата Молизе во јужниот дел на земјата и главен град на истоимениот округ Кампобасо.

Кампобасо е познат по својот антички натпревар во мечување, кој се одржува секоја година од 14 век. Исто така, околината на градот е позната по одгледувањето круши.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Кампобасо потекнува од латинските зборови „Campus Vazorum“ (италијански: Campus vassorum), што се преведува како „вазалско седиште“.

Природни одлики[уреди | уреди извор]

Замок Монфорте
Црква Сан Бартоломео

Кампобасо се наоѓа во јужна Италија. Градот е 230 километри источно од главниот град Рим и 160 километри североисточно од Неапол.

Една од главните атракции на Кампобасо е Кастело Монфорте, изграден во 1450 година од локалниот владетел Никола II Монфорте, над ломбардските или норманските урнатини.Сегашната градба е резултат на подоцнежната обнова по земјотресите од 1456 и 1805 година.

Релјеф : Кампобасо се развил на многу висока висорамнина во централните Апенини. Висината на градот е околу 700 m надморска височина и е еден од највисоките градови во државата. Градот е опкружен со Самнитските Апенини.

Клима : Климата во Кампобас е умерено континентална поради значителната надморска височина. Многу е поостро тука отколку во околните градови, кои се блиску до морето и на помала надморска височина. Снегот во градот е редовна појава во зима, што е многу ретко во јужна Италија.

Вода : Поради високата надморска висина градот нема големи водотеци, но низ градот течат неколку мали потоци.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот Кампобасо не е стар за италијански услови. Населбата на ова место првпат се појавила во 8 век. Се претпоставува дека во почетокот бил утврдување на тогашните владејачки Ломбарди. Владетелите од Кралството Двете Сицилии изградиле утврдена населба во обид да обезбедат моќ во овој несигурен дел од нивното кралство. Градот, како многу утврдено и затоа безбедно место, набрзо станал важен политички центар на Кралството Двете Сицилии.

Географија[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Кампобасо
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 16.4
(61.5)
20.0
(68)
22.6
(72.7)
25.0
(77)
30.0
(86)
34.6
(94.3)
37.4
(99.3)
36.4
(97.5)
33.6
(92.5)
27.6
(81.7)
22.4
(72.3)
19.0
(66.2)
37.4
(99.3)
Прос. висока °C (°F) 7.0
(44.6)
7.5
(45.5)
10.2
(50.4)
13.4
(56.1)
18.9
(66)
23.2
(73.8)
26.5
(79.7)
26.6
(79.9)
22.1
(71.8)
16.7
(62.1)
11.1
(52)
8.1
(46.6)
15.9
(60.6)
Сред. дневна °C (°F) 4.3
(39.7)
4.4
(39.9)
6.7
(44.1)
9.6
(49.3)
14.7
(58.5)
18.7
(65.7)
21.7
(71.1)
21.9
(71.4)
18.0
(64.4)
13.3
(55.9)
8.3
(46.9)
5.5
(41.9)
12.3
(54.1)
Прос. ниска °C (°F) 1.6
(34.9)
1.4
(34.5)
3.2
(37.8)
5.8
(42.4)
10.6
(51.1)
14.1
(57.4)
17.0
(62.6)
17.2
(63)
13.8
(56.8)
9.9
(49.8)
5.4
(41.7)
2.9
(37.2)
8.58
(47.43)
Најниска забележана °C (°F) −9.6
(14.7)
−7.6
(18.3)
−8.8
(16.2)
−2.2
(28)
2.6
(36.7)
5.0
(41)
7.8
(46)
8.0
(46.4)
2.0
(35.6)
−1.0
(30.2)
−5.8
(21.6)
−8.0
(17.6)
−9.6
(14.7)
Прос. врнежи мм (ин) 50.3
(1.98)
55.8
(2.197)
45.2
(1.78)
51.7
(2.035)
44.8
(1.764)
32.6
(1.283)
28.6
(1.126)
36.2
(1.425)
40.5
(1.594)
48.9
(1.925)
72.2
(2.843)
53.4
(2.102)
560.2
(22.054)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 7.3 8.4 7.7 8.4 6.5 5.4 3.6 4.8 6.0 7.2 8.9 7.6 81.8
Прос. релативна влажност (%) 74 76 72 68 67 63 58 59 66 74 80 79 69.7
Сред. бр. сончеви часови месечно 114.7 98.9 139.5 171.0 207.7 237.0 275.9 260.4 213.0 161.2 126.0 108.5 2.113,8
Извор: Servizio Meteorologico (humidity and sun, 1961–1990)[1][2]

Население[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 48.747 жители.[3]

Демографија
1931 1936 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
19.955 22.525 28.678 34.011 41.782 48.291 50.941 50.762 48.747

Во 2008 година Кампобасо имал околу 51.000 жители, 3 пати повеќе отколку на почетокот на 20 век. Во последните години бројот на странци во градот стагнира.

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Цркавата св.Вартоломеј
Црквата Св. Вартоломеј и новиот дел од градот во позадина

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Campobasso (CB)“ (PDF). Atlante climatico. Servizio Meteorologico. Посетено на 5 December 2014.
  2. „STAZIONE 252 CAMPOBASSO: medie mensili periodo 61 - 90“. Servizio Meteorologico. Посетено на 5 December 2014.
  3. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)