Кралство на двете Сицилии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралството на двете Сицилии во 1839

Кралство на двете Сицилии (неаполски: Regno dê Doje Sicilie; сицилиски: Regnu dî Dui Sicili; италијански: Regno delle Due Sicilie; шпански: Reino de las Dos Sicilias)[1] е поранешна држава во јужна Италија, и најголема пред обединувањето на Италија.

Била основана во 1816 година со обединување на Кралството Сицилија и Кралството Неапол, кои со заедничко име биле познати како „двете Сицилии“.

Кралството на двете Сицилии постоело до 1860 година, кога било анексирано од Кралството Сардинија, при што во 1861 било формирано Кралството Италија. Престолнина на кралството најпрво бил градот Неапол, а потоа Палермо.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Swinburne, Henry (1790). Travels in the Two Sicilies (1790). British Library.