Ицхак Херцок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ицхак Херцок
יצחק "בוז׳י" הרצוג
Херцок во 2021 г.
11. претседател на Израел
На должноста
Стапил
7 јули 2021 г.
Премиер Нафтали Бенет
Јаир Лапид
Бенјамин Нетанјаху
Претходник Реувен Ривлин
Водач на опозицијата
На должноста
25 ноември 2013 г. – 31 јули 2018 г.
Премиер Бенјамин Нетанјаху
Претходник Шели Јахимович
Наследник Ципи Ливни
Министер за социјална заштита
На должноста
21 март 2007 г. – 17 јануари 2011 г.
Премиер Ехуд Олмерт
Бенјамин Нетанјаху
Претходник Ехуд Олмерт
Наследник Моше Кахлон
Министер за дијаспора, општество и борба против антисемитизмот
На должноста
21 март 2007 г. – 31 март 2009 г.
Премиер Ехуд Олмерт
Претходник Натан Шарански
Наследник Јули-Јоел Еделштајн
Министер за туризам
На должноста
4 мај 2006 г. – 21 март 2007 г.
Премиер Ехуд Олмерт
Претходник Аврахам Хиршзон
Наследник Ицхак Ахаронович
Министер за домување и градежништво
На должноста
10 јануари 2005 г. – 23 ноември 2005 г.
Премиер Ариел Шарон
Претходник Ципи Ливни
Наследник Зеев Бојм
Член на Кнесетот
На должноста
17 февруари 2003 г. – 31 јули 2018 г.
Лични податоци
Роден(а) 22 септември 1960(1960-09-22)(63 г.)
Тел Авив, Израел
Партија Лабуристичка
Други припадности Ционистичка унија (2015 — 2018)
Сопружник Михал Херцок
Деца 3
Установа Корнелски универзитет
Њујоршки универзитет
Телавивски универзитет
Потпис
Воена служба
Род Израелски одбранбени сили
Траење 1978 г.
Чин рав серен (мајор)
Единица Поделба 8200

Ицхак Херцок (хебрејски: יצחק "בוז׳י" הרצוג) — израелски политичар и државник, поддржувач на мирно решавање на Палестинско-израелскиот судир на принципот „две држави за два народи“. Тој бил претседател на Лабуристичката партија, водач на опозицијата во Кнесетот и министер за социјална заштита. На 2 јуни 2021 г., тој бил избран за претседател на Израел и ја презел должноста на 7 јули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Herzog takes office as Israel's 11th president, warns of dangers of polarization“. Times of Israel (англиски). 2021-07-07. Архивирано од изворникот на 2021-07-07. Посетено на 2021-07-07. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: