Прејди на содржината

Илија Петрушевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илија Петрушевски
Роден 2 август 1941(1941-08-02)(82 г.)
Лешок, Кралство Албанија
Занимање географ, картограф, етнограф

Илија Петрушевски (Лешок, 2 август 1941) ― македонски географ, картограф и етнограф.

Животопис[уреди | уреди извор]

Илија Петрушевски е роден на 2 август 1941 година во Лешок, Тетовско. Во 1961 година се запишал, а во 1965 година дипломирал на Групата географија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Во 1969 година се вработил во НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Главно бил задолжен да ја води картографската збирка. Има напишано поголем број трудови и монографски изданија. Се пензионирал во 1999 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маркоски, Благоја (2019). Македонската географска мисла 70 години. Скопје: Македонско географско друштво. стр. 68. ISBN 978-608-65155-5-3. |access-date= бара |url= (help)