Ивана Јоровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивана Јоровиќ

Ивана Јоровиќ (Чачак, 3 мај 1997) е српска тенисерка и членка на Фед купот на српската репрезентација. Најдобар пласман на ИТФ листата на јуниори е прво [1], а 86 место на ВТА листата. Таа почнала да тренира тенис на седумгодишна возраст. Нејзините хоби вклучуваат слушање музика, читање и гледање филмови. Таа игра со десната рака, а омилен шут и е бекхенд со две раце. Нејзината омилена основа е тврда. Таа освоила 12 титули на ИТФ во сингл, како и две титули во двојки.

Јуниорска кариера[уреди | уреди извор]

2014 година На Јуниорскиот Австралија опен, таа стигнала до финалето во двојки, а на Ролан Гарос, стигнала до финалето во сингл за жени. Таа била назначена за прва носителка и загубила од 8-та носителка Дарија Касаткина со 2:1.[2] По овој успех таа станала најдобра јуниорка во светот. Учествувала и на Вимблдон, каде завршила во второто коло. Во еден момент во 2013 година успеала да оствари 29 победи по ред (комбинирани во јуниорска и сениорска конкуренција). Во својата јуниорска кариера остварила 83 победи и 19 порази, во сингл и 46-20 во двојки.[3] Таа освоила значајни титули во својата јуниорска кариера во Осака, Берлин, Будимпешта, Осло и Белград. Во 2011 г како репрезентативец освоила златен медал на СП до 14 години, а во 2014 година до 18 години. Таа, исто така, учествувала на младинските олимписки игри, каде што го носела знамето на Србија, на свеченото отворање. Учествувала во поединечна и мешана комбинација, но завршила во првото коло,во двете конкуренции. Била и финалистка на престижниот турнир Оринџ Боул[4] на тениската академија Нико Болитие.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, иако учествувала на јуниорски турнири, го освоила првиот турнир, фјучрсот во Шарм ел Шеик, а следната година во истиот град, уште две титули и една во Ниш од серија турнири со награден фонд од 10.000 долари. Во 2014 година учествувала во квалификациите за ВТА турнирот во Луксембург и го завршила учеството во второто коло од квалификациите, по поразот од Јохана Ларсон со резултат 6:3, 6:2. Подоцна во ноември ја освоила петтата титула во кариерата, ИТФ турнирот во Њу Делхи, со награден фонд од 50.000 долари.

Ивана Јоровиќ на УС Опен 2013 година )

Во 2015 година, таа повторно играла во квалификациите за турнирот во Луксембург, но била поразена на почетокот на квалификациите. После тоа, таа освоила два ИТФ турнири, награден фонд од 25.000 долари во Истанбул, каде во финалето ја победила Јана Фет со резултат 6:3, 7:5. Потоа ја освоила титулата во Завада. И на крајот на годината ја освоила титулата во Анкара, чиј награден фонд бил 50.000 долари.

Првите ВТА турнири и ИТФ титули[уреди | уреди извор]

На почетокот на 2016 година, на првиот турнир во годината, се играло третото коло од квалификациите за Австралија Опен, првиот Грен слем во сезоната. Во квалификациското финале таа била поразена од Никол Гибс со 6:3, 6:3. По неколку добри резултати, тој ја освоила титулата на ИТФ турнирот во Кроасан Бубург, чиј награден фонд бил 50.000 долари. Во финалето таа ја победила Полин Парментие со 6-1, 4-6, 6-4. Таа загубила во првото коло од квалификациите за ВТА турнирот во Прага, а подоцна стигнала до финалето на квалификациите за Ролан Гарос, каде била поразена од Сара Тормо со 7:5, 6:1. На ВТА Челинџер 125к, во Бол, на плажа, Брач загубила во второто коло од Нао Хибино со 6:2, 7:6 (5). На Вимблдон загубила во првото коло од квалификациите, а загубила и натпревари во првото коло на турнирот во Вухан и Нанчанг. На УС Опен учеството го завршува во второто коло од квалификациите. Стигнува до четвртфиналето на ИТФ турнирите во Ходмезевасархел и Подгорица, а до полуфиналето на еден турнир во Франција. Учествувала и на ВТА Челинџер во Лимож, каде загубила во второто коло со 6:1, 6:3 од Ализ Корне. Во декември учествувала на два ИТФ турнири. Прво во Дубаи, каде стигнала до четвртфиналето, а потоа успеала да ја одбрани титулата во Анкара.[5]

Во 2017 година, таа не успеала да се квалификува на ниту еден Грен слем турнир, бидејќи забележала порази во првото коло. Својот најдобар успех го постигнала на турнирот од 60.000 долари во Франција, каде стигнала до финалето. Повторно учествувала на турнирот во Бол, каде во четвртфиналето била поразена од нејзината сонародничка Александра Круниќ, подоцна шампионка на турнирот,[6] со резултат 6:3, 6:1. На турнирот од наградниот фонд од 100.000 американски долари во Поатје, таа стигнала до четвртфиналето преку квалификациите. Таа ја завршила годината без ниту една освоена титула.

Во новата сезона 2018 година дошла како квалификант на главниот турнир на Австралија опен, каде била поразена во првото коло од Елина Свитолина со резултат 6:3, 6:2. По променливите резултати на турнирите, во април ја освоила титулата на турнирот во Обидос, чиј награден фонд е 25.000 долари. На турнирот од наградниот фонд од 100.000 американски долари во Химки, таа во второто коло ја победила сонародничката Дејана Радановиќ, а во следното коло загубила од првата носителка Моника Никулеску и стигнала до четвртфиналето во Фукуока. На турнирот вреден 25.000 долари во Вокинг, таа загубила во финалето од првата носителка Тереза Смиткова, која претходно неколкупати ја победувала. На следниот турнир во Чисвик стигнала до полуфиналето, а учествувала и на ВТА турнирите од меѓународната серија во Гуангжу, каде што стигнала до првото коло на главниот турнир и осминафиналето во Ташкент. Таа изгубила во финалето на квалификациите за ВТА турнирот, премиерно од серијата во Москва, а потоа во ноември го освоила најголемиот турнир во кариерата. Дошла до 12-та ИТФ титула на турнирот во Шенжен од 100.000 долари.[7] Таа во финалето ја победила домашната тенисерка и прва носителка, 46. тенисерка во светот, Сасаи Женг со резултат 6:3, 2:6, 6:4. Титулата и донола скок од 50 места од сегашните 185 и е само едно место зад најдобриот пласман во кариерата. Следниот турнир на кој учествувала е еден од сериите VTA 125k во Кинески Тајпеј. Во првото коло ја победила 7 носителка Сабина Шарипова.

2019 година.[уреди | уреди извор]

Таа новата сезона ја започнала како 131. тенисерка во светот и учествувала на ВТА турнирот во Шенжен со награден фонд од 750.000 долари. Во квалификациите била поставена за 7. место каде успешно минала две кола и успеала да се пласира во главната ждрепка на турнирот. Таа во првото коло направила сензација на турнирот елиминирајќи ја 19. тенисерка на светот и втората носителка на турнирот Каролина Гарсија со резултат 6:4, 6:2. Таа во осминафиналето загубила од добитничката на специјалната покана за турнирот и тениска ветеранка Вера Звонарева, по нешто повеќе од 155 минути исцрпувачка игра, со резултат 7:5, 4:6, 6:4, иако таа повела со 3:0 во гемови во третиот сет. Овој резултат и донел скок на листата и нова најдобра позиција на листата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ivana Jorović fokusirana na Vimbldon i US Open, Независне новине, 9. 6. 2014.
  2. Kasatkina Crowned Junior Champion | WTA Tennis
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 2022-11-19.
  4. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-11-14. Посетено на 2022-11-19.
  5. RTS :: Ivana Jorović osvojila turnir u Ankari
  6. SRPSKI DUEL Krunićeva preko Jorovićeve u polufinalu Bola
  7. Ivana Jorović osvojila turnir u Šenženu | Novosadski informativni portal 021

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ивана Јоровиќ на ВТА
  • Ивана Јоровић на сајту Међународне тениске федерације
  • Ивана Јоровић на сајту