Вера Звонарјова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вера Игоревна Звонарева (руски: Вера Игоревна Звонарёва, 7 септември 1984 година) е професионална руска тенисерка, која од 12 октомври 2009 година го зазема осмото место на BTA рангот од најдобрите тенисерки на светот.[1] Звонарева во својата професионална кариера, која  трае од 2000 година има освоено девет BTA турнири и бронзен медал на Летните олимписки игри во 2008 година и го одиграла финалето на BTA првенство во 2008 година. Во конкуренцијата на женските парови, освоила пет ВТА турнири и на Отворено првенство на Америка 2006 година. Победила во пар со Натали Деши. Заедно со Боб Брајан го освои отвореното првенство на Америка во 2004 година, и Анди РамВимблонд 2006 година. во конкуренција со мешани парови. Заедно со државните репрезентации на Русија го освои Фед купот во 2004 година.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Вера Игоревна Звонарева е роден на 7. Септември 1984 година. во Москва, како единствена ќерка на Игор и Наталија Звонареви. Тенис почнала да игра под влијание на нејзината мајка, која учествувала во Летните олимписки игри 1980.,  во играње хокеј на трева.[2] Никој во нејзиното семејство не играл тенис, освен неа. Звонарева била исклучително успешен играч во јуниорската конкуренција, и 2000 година. и во 2001 година. била добитник на престижниот јуниорски натпреварот Оранж боул.[3] Во своето слободно време сакала да ги чита делата на Михаил Булгаков, особено, романот Мајсторот и Маргарита. Љубител е на спортовите како одбојка, хокеј и фудбал, , и навива за клубот ЦСКА Москва.

Звонарова 2008 година учествувала во посебна програма за борба за рамноправност на жените, која била организирана од страна на УНЕСКО. Во мај 2009 година. признаена е како еден од промоторите на еднаквост помеѓу половите, заедно со Венера Вилијамс, Татјана Головин и Џенг Те.

Играње, стил и опрема[уреди | уреди извор]

Звонарева е играч со основна линија, што добро се снаоѓа на сите површини.[4] Нејзиниот омилен турнир  Првенство Кремља во својот роден град Москва.[5] Во моментов нејзин тренер е Самуил Самик. Звонарева носи опрема брендови [6] и користи рекет бренд .

Статистика кариера[уреди | уреди извор]

Гренд-слем финале поединечно (0-2)[уреди | уреди извор]

Резултат Години Турнир Подлога Противник во финалето Како резултат на тоа, во финалето
Изгубила 2010 Вимблдон Трева Flag of the United States.svg Серена Вилијамс 3-6, 2-6

Гренд слем финале во парови (2-1)[уреди | уреди извор]

Резултат Години Турнир Подлога Ваквата програма Противник Резултат
Победа 2006 година Отворено тениско првенство на САД Запек Flag of France.svg Натали Деши Flag of Russia.svg Динара Сафина
Flag of Slovenia.svg Катарина Среботник
7-6(5), 7-5
Изгубила 2010 Вимблдон Трева Flag of Russia.svg Елена Веснина Flag of the United States.svg Ванија Кралот
Flag of Kazakhstan.svg Jaroslava Shvedova
6-7(6), 2-6

Гренд-слем финале мешани парови (2)[уреди | уреди извор]

Резултат Години Турнир Подлога Ваквата програма Противник Резултат
Победа 2004 година Отворено тениско првенство на САД Запек Flag of the United States.svg Боб Брајан Flag of Australia.svg Алиша Molik
Flag of Australia.svg Тод Woodbridge Средно Училиште Засилувачи
6-3, 6-4
Победа 2006 година Вимблдон Трева Flag of Israel.svg Енди RAM меморија Flag of the United States.svg Venus Williams
Flag of the United States.svg Боб Брајан
6-3, 6-2

Олимписки медали одделно (1)[уреди | уреди извор]

Резултат Години Турнир Подлога Противник Резултат
Бронза 2008 година Flag of the People's Republic of China.svg Пекинг Запек Flag of the People's Republic of China.svg Lee 6-0, 7-5

Финалето на ВТА одделно (1)[уреди | уреди извор]

Резултат Години Турнир Подлога Противник Резултат
Изгубила 2008 година Flag of Qatar.svg Доха Запек Flag of the United States.svg Venus Williams 7-6(5), 0-6, 2-6

ВТА финалето поединечно (27)[уреди | уреди извор]

Легенда: Пред 2009 Година. Легенда: 2009.
Гренд-слем (0-2)
Последната сезона (0-1 носители)
категорија (0-4) Задолжително Премиерот (1-1)
категорија (0-2) Премиерот 5 (0-1 носители)
категорија (6-1) Премиерот (1-1)
(1-4) Меѓународни (2-0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противница Резултат
Пораз 1. 08-07-02 Flag of Italy.svg Палермо Шљака Flag of Argentina.svg Маријана Дијаз Олива 7–6(6), 1–6, 3–6
Победа 1. 04-05-03 Flag of Croatia.svg Бол Шљака Flag of Spain.svg Кончита Мартинез Гранадос 6–1, 6–3
Победа 2. 21-02-04 Flag of the United States.svg Мемфис Тврда Flag of the United States.svg Лиса Рејмонд 4–6, 6–4, 7–5
Пораз 2. 16-08-04 Flag of the United States.svg Синсинати Тврда Flag of the United States.svg Линдси Давенпорт 3–6, 2–6
Пораз 3. 25-10-04 Flag of the United States.svg Филаделфија Тврда Flag of France.svg Амели Моресмо 6–3, 2–6, 2–6
Победа 3. 19-02-05 Flag of the United States.svg Мемфис Тврда Flag of the United States.svg Меган Шонеси 7–6(3), 6–2
Пораз 4. 07-01-06 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда Flag of France.svg Марион Бартоли 2–6, 2–6
Победа 4. 18-06-06 врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Бирмингем Трава Flag of the United States.svg Џамеа Џексон 7–6(12), 7–5(5)
Победа 5. 23-07-06 Flag of the United States.svg Синсинати Тврда Flag of Slovenia.svg Катарина Среботник 6–2, 6–4
Пораз 5. 06-01-07 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Јелена Јанковић 6(9)–7, 7–5, 3–6
Пораз 6. 11-01-08 Flag of Australia.svg Хобарт Тврда врска=Грчка|алт=Грчка|граничник|23x23пкс Елени Данилиду предат меч
Пораз 7. 24-02-08 Flag of Qatar.svg Доха Тврда Flag of Russia.svg Марија Шарапова 1–6, 6–2, 0–6
Пораз 8. 20-04-08 Flag of the United States.svg Чарлстон Шљака Flag of the United States.svg Серена Вилијамс 4–6, 6–3, 3–6
Победа 6. 04-05-08 врска=Чешка|алт=Чешка|граничник|23x23пкс Праг Шљака врска=Белорусија|алт=Белорусија|граничник|23x23пкс Викторија Азаренка 7–6(2), 6–2
Победа 7. 21-09-08 Flag of the People's Republic of China.svg Гуангџоу Тврда Flag of the People's Republic of China.svg Пенг Шуај 6(4)–7, 6–0, 6–2
Пораз 9. 12-10-08 Flag of Russia.svg Москва Тепих врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Јелена Јанковић 2–6, 4–6
Пораз 10. 26-10-08 врска=Австрија|алт=Австрија|граничник|23x23пкс Линц Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Ана Ивановић 2–6, 1–6
Пораз 11. 09-11-08 Flag of Qatar.svg Доха Тврда Flag of the United States.svg Винус Вилијамс 7–6(5), 0–6, 2–6
Победа 8. 15-02-09 врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Патаја Тврда врска=Индија|алт=Индија|граничник|23x23пкс Сања Мирза 7–5, 6–1
Победа 9. 22-03-09 Flag of the United States.svg Индијан Велс Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Ана Ивановић 7–6(5), 6–2
Победа 10. 14. февруари 2010. врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Патаја (2) Тврда врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Тамарин Танасугарн 6–4, 6–4
Пораз 12. 18. април 2010. Flag of the United States.svg Чарлстон Шљака Flag of Australia.svg Саманта Стосур 6–0, 6–3
Пораз 13. 3. јул 2010. врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Вимблдон Трава Flag of the United States.svg Серена Вилијамс 6–3, 6–2
Пораз 14. 23. август 2010. Flag of the United States.svg Монтреал Тврда Flag of Denmark.svg Каролина Возњацки 6–3, 6–2
Пораз 15. 11. септембар 2010. Flag of the United States.svg Отворено првенство САД Тврда Flag of Belgium (civil).svg Ким Клајстерс 6–2, 6–1
Пораз 16. 11. октобар 2010. Flag of the People's Republic of China.svg Пекинг Тврда Flag of Denmark.svg Каролина Возњацки 6–3, 3–6, 6–3
Победа 11. 26. февруари 2011. Flag of Qatar.svg Доха Тврда Flag of Denmark.svg Каролина Возњацки 6-4, 6-4

BTA финалето во парови (10)[уреди | уреди извор]

Легенда: Пред 2009 Година. Легенда: 2009.
Гренд-слем (1/0)
Последната сезона (0/0)
категорија (2/1) Задолжително Премиерот (1/0)
категорија (0/3) Премиерот 5 (0/0)
категорија (0/1) Премиерот (0/0)
(1/0) Меѓународни (0/0)
Исход # Датум Турнир Подлога Партнерка Противнице Резултат
Пораз 1. 05-10-03 Flag of Russia.svg Москва Тепих Flag of Russia.svg Анастасија Мискина Flag of Russia.svg Нађа Петрова
Flag of the United States.svg Меган Шонеси
3–6, 4–6
Пораз 2. 16-02-04 Flag of the United States.svg Мемфис Тврда Flag of Russia.svg Марија Шарапова врска=Шведска|алт=Шведска|граничник|23x23пкс Оса Свенсон
Flag of the United States.svg Мајлен Ту
4–6, 6(0)–7
Победа 1. 10-10-04 Flag of Russia.svg Москва Тепих Flag of Russia.svg Анастасија Мискина Flag of Spain.svg Вирхинија Руано Паскуал
Flag of Argentina.svg Паола Суарез
6–3, 4–6, 6–2
Победа 2. 02-05-05 врска=Германија|алт=Германија|граничник|23x23пкс Берлин Тепих Flag of Russia.svg Јелена Лиховцева врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
врска=Јужноафричка_Република|алт=Јужноафричка Република|граничник|23x23пкс Лизел Хубер
4–6, 6–4, 6–3
Пораз 3. 18-06-05 врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Истборн Трава Flag of Russia.svg Јелена Лиховцева Flag of the United States.svg Лиса Рејмонд
Flag of Australia.svg Рене Стабс
3–6, 5–7
Пораз 4. 25-07-05 Flag of the United States.svg Станфорд Тврда Flag of Russia.svg Јелена Лиховцева врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
Flag of Australia.svg Рене Стабс
3–6, 5–7
Победа 3. 02-01-06 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда Flag of Russia.svg Јелена Лиховцева Flag of France.svg Емили Луа
врска=Чешка|алт=Чешка|граничник|23x23пкс Барбора Стрицова
6–3, 6–4
Победа 4. 28-08-06 Flag of the United States.svg Њујорк Тврда Flag of France.svg Натали Деши Flag of Russia.svg Динара Сафина
Flag of Slovenia.svg Катарина Среботник
7–6(5), 7–5
Пораз 5. 20-07-08 Flag of the United States.svg Станфорд Тврда Flag of Russia.svg Јелена Веснина врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
Flag of the United States.svg Лизел Хубер
4–6, 3–6
Победа 5. 21-03-09 Flag of the United States.svg Индијан Велс Тврда врска=Белорусија|алт=Белорусија|граничник|23x23пкс Викторија Азаренка Flag of Argentina.svg Жизела Дулко
Flag of Israel.svg Шахар Пер
6–4, 3–6, [10–5]

Во финалето на Фед купот (1)[уреди | уреди извор]

Исход Датум Локација Подлога Победнице Финалисткиње Резултат
Победа 2728. новембар 2004. Flag of Russia.svg Москва Тепих врска=|алт=|граничник|23x23пкс Предлошка:Застава
Flag of Russia.svg Вера Звонарјова
Flag of Russia.svg Светлана Кузнецова
Flag of Russia.svg Јелена Лиховцева
Flag of Russia.svg Анастасија Мискина
врска=|алт=|граничник|23x23пкс Предлошка:Застава
Flag of France.svg Марион Бартоли
Flag of France.svg Татјана Головин
Flag of France.svg Натали Деши
Flag of France.svg Емили Луа
3:2

Сместување во ВТА списокот на крајот на сезоната[уреди | уреди извор]

Години 2000 година 2001 година 2002 година 2003 година 2004 година 2005 година 2006 година 2007 година 2008 година 2009 година 2010 2011
Сместување 357 врска=|алт=Раст|11x11пкс 371 врска=|алт=Раст|11x11пкс 45 врска=|алт=Раст|11x11пкс 13 врска=|алт=Раст|11x11пкс 11 врска=|алт=Пад|11x11пкс 42 врска=|алт=Раст|11x11пкс 24 врска=|алт=Раст|11x11пкс 23 врска=|алт=Раст|11x11пкс 7 врска=|алт=Пад|11x11пкс 9 врска=|алт=Раст|11x11пкс 2 врска=|алт=Пад|11x11пкс 7

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Sony Ericsson WTA Tour | Players | Stats | Vera Zvonareva“. Архивирано од изворникот на 2010-08-23. Посетено на 2018-09-07.
  2. Звонарёва, Вера Игоревна — Википедия
  3. „Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info (Awards) | Vera Zvonareva“. Архивирано од изворникот на 2009-09-24. Посетено на 2018-09-07.
  4. „Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info (Biography) | Vera Zvonareva“. Архивирано од изворникот на 2009-09-24. Посетено на 2018-09-07.
  5. „Vera Zvonareva – Biography“. Архивирано од изворникот на 2009-08-30. Посетено на 2018-09-07.
  6. „Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info | Vera Zvonareva“. Архивирано од изворникот на 2009-09-24. Посетено на 2018-09-07.

 надворешни врски[уреди | уреди извор]

(Англиски)(англиски)

  • Вера Zvonareva Архивирано на 24 септември 2009 г. на мрежната страница на женското тениско Здружение (англиски)(англиски)
  • Вера Zvonareva Архивирано на 5 јуни 2009 г. на мрежната страница на Меѓународни тениски Федерација (англиски)(англиски)
  • Вера Zvonareva Архивирано на 30 септември 2007 г. на мрежната страница Фед купот (англиски)(англиски)