Знаме на Казашката Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Казашката ССР.

Знамето на Казашката Советска Социјалистичка Република, владата на тогашната влада на Казашката Советска Социјалистичка Република го усвоила на 24 јануари 1953 година.

Дизајн и историја[уреди | уреди извор]

Пред тоа, знамето било било црвено со златен срп и чекан во горниот лев агол, со златни кирилични букви било испишано (Казак ССР) и Казахская ССР (Казакхскаиа ССР) од десната страна на српот и чеканот.

Помеѓу 1937 и 1940 година, знамето било црвено со златен срп и чекан во горниот лев агол, со латински натпис КАЗАК ССР и кириличен натпис КАЗАХСКАЯ ССР во златен фонт под српот и чеканот.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]