Прејди на содржината

Знаме на Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Руската СФСР

Знамето на Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република било усвоено во 1954 година од страна на тогашната влада на Руската СФСР. Знамето било во употреба сè до 1991 година кога било заменето со денешното знаме на Русија.

Историски знамиња

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]