Знаме на Молдавската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Молдавската ССР.

Знамето на Молдавската Советска Социјалистичка Република било усвоено на 31 јануари 1952 година. Знамето било во употреба до 1990, кога било заменето со денешното знаме на Молдавија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]