Знаме на Таџичката Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Таџичката ССР.

Знамето на Таџичката Советска Социјалистичка Република било усвоено на 20 март 1953 година. Знамето било во употреба сè до 1991 кога било заменето со знамето на Таџикистан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]