Знаме на Ерменската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Ерменската ССР

Знамето на Ерменската Советска Социјалистичка Република било усвоено на 17 декември 1952 како официјално обележје на Ерменската ССР.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1936 и 1952 година, знамето било црвено со златен срп и чекан во горниот лев агол. Ерменските карактери ХССР биле испишани во златна боја под српот и чеканот.

Помеѓу 1922 и 1936 година, знамето било исто како и во раниот период кога било само без срп и чекан со кириличните зборови ССРА наместо ерменските карактери ХССР.

Поврзано[уреди | уреди извор]