Знаме на Туркменската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Туркменската ССР.

Знамето на Туркменската Советска Социјалистичка Република било усвоено на 1 август 1953 година. Знамето било во употреба сè до 1991 кога било заменето со денешното знаме на Туркменистан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]