Знамиња на советските републики

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знамињата на советските социјалистички републики имаа една заедничка карактеристика - црвено знаме со срп и чекан коишто го симболизираа комунизмот, слично како и знамето на СССР. Нивните конечни верзии до пред распадот на СССР во 1991 изгледаа вака:

Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1954–1991).svg
Знаме на Руската СФСР
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic.svg
Знаме на Украинската ССР
Flag of the Byelorussian Soviet Socialist Republic (1951–1991).svg
Знаме на Белоруската ССР
Flag of the Uzbek Soviet Socialist Republic (1952–1991).svg
Знаме на Узбекистанската ССР
Flag of the Kazakh Soviet Socialist Republic.svg
Знаме на Казахстанската ССР
Flag of the Georgian Soviet Socialist Republic (1951–1990).svg
Знаме на Грузиската ССР
Flag of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic (1956–1991).svg
Знаме на Азербејџанската ССР
Flag of the Lithuanian Soviet Socialist Republic (1953–1988).svg
Знаме на Литванската ССР
Flag of the Moldavian Soviet Socialist Republic (1952–1990).svg
FIAV historical.svgЗнаме на Молдавската ССР
Flag of the Latvian Soviet Socialist Republic (1953–1990).svg
Знаме на Латвијската ССР
Flag of the Kyrgyz Soviet Socialist Republic.svg
Знаме на Киргистанската ССР
Flag of the Tajik Soviet Socialist Republic.svg
Знаме на Таџикистанската ССР
Flag of the Armenian Soviet Socialist Republic (1952–1990).svg
Знаме на Ерменската ССР
Flag of the Turkmen Soviet Socialist Republic (1973–1991).svg
Знаме на Туркменистанската ССР
Flag of the Estonian Soviet Socialist Republic (1953–1990).svg
Знаме на Естонската ССР

Официјалните знамиња на Автономните Социјалистички Советски Републики (АССР) биле користени ретко, и просто го претставувале знамето на републиката кон која припаѓала АССР, покриена со името на АССР напишано на мајчиниот јазик на АССР и службениот јазик на ССР.

Во денешно време поранешните територии на Советскиот Сојуз кои користат изменета верзија на нивното оригинално советско знам се република Приднестровие (поранешен регион на Молдавската ССР) и Белорусија (од 1995).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]