Знаме на Белоруската Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
FIAV historical.svgЗнаме на Белоруската ССР

Знамето на Белоруската Советска Социјалистичка Република било усвоено на 25 декември 1951 година од страна на владата на тогашната Белоруска ССР.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Пред официјалното усвојување, знамето на Белоруската ССР било целосно црвена (1919, додека постоела Литванско-Белоруската ССР), потоа била додадена кириличната скратеница ССРБ (1919-1937), а подоцна и срп и чекан како и петокраката ѕвезда (1937-1951), карактеристични симболи на комунизмот. Знамето било во употреба сè до 1991, кога било заменето со сегашното знаме на Белорусија кое не го променило значително изгледот.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]