Злетовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Злетово е парохиско седиште

Злетовска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Злетово. Парохијата ги опфаќа селата: Злетово, Древено, Бунеш (заедно со историското село Глобица), Ратавица, Шталковица, Лесново (црквите во Лесново припаѓаат на Лесновскиот манастир кој е ставропигијален), Турско Рудари и Трипатанци.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Злетово XI век
(главна парохиска црква)
Sv. Bogorodica od Zletovo 13.JPG
Црква „Св. Илија“ Злетово XX век Црква „Св. Илија“ - Злетово.jpg
Црква „Св. Богородица Балаклија“ Злетово Манастирска црква „Пресвета Богородица Балаклија“ - Злетово.jpg
Црква „Св. Спиридон“ Зеленград 20 век Манастирска црква „Св. Спиридон“ - Зеленград.jpg
Црква „Покров на Пресвета Богородица“ Зеленград
Црква „Св. Јован Крстител“ Древено XVIII век Црква „Св. Јован Крстител“ - Древено.jpg
Црква „Св. Илија“ Бунеш околу 1885 Црква „Св. Илија“ - Бунеш.jpg
Црква „Св. Никола“ Шталковица н/п Црква „Св. Никола“ - Шталковица 2.jpg
Црква „Св. Троица“ Ратавица 2015 Црква „Св. Троица“ - Ратавица.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Глобица 1926 (реновирана) Црква „Св. Ѓорѓи“ - Глобица.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Лесново XIV век Црква „Св. Архангел Михаил“ - Лесново.jpg
Црква „Св. Илија“ Лесново XIV век
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Лесново XIV век Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лесново.jpg
Црква „Св. Петка“ Лесново
Црква „Св. Врачи“ Лесново
Црква „Св. Димитриј“ Лесново
Црква „Св. Никола“ Лесново
Црква „Св. Наум Охридски“ Лесново
Црква „Свето преображение“ Лесново
Црква „Св. Димитриј“ Турско Рудари 2019 Црква „Св. Димитриј“ - Турско Рудари.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Злетовска парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2021-02-06. Посетено на 2021-01-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°59′27″N 22°14′21″E / 41.99083° СГШ; 22.23917° ИГД / 41.99083; 22.23917