Прејди на содржината

Црква „Св. Илија“ - Бунеш

Координати: 41°57′12.4″N 22°14′06.4″E / 41.953444° СГШ; 22.235111° ИГД / 41.953444; 22.235111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата „Св. Илија“ во селото Бунеш

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба

Карта

Координати 41°57′12.4″N 22°14′06.4″E / 41.953444° СГШ; 22.235111° ИГД / 41.953444; 22.235111
Место Бунеш
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено околу 1885
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во селото Бунеш.[1] Црквата се наоѓа на влезот од селото, на левата страна од патот.

Историја[уреди | уреди извор]

Според натписот над влезната порта, може да се заклучи дека црквата била изградена некаде околу 1885 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа, со полукружна апсида во задниот дел. Изградена е од камен и тули, а целата градба е покриена со кров од ќерамиди. Над дрвената влезна врата има стар натпис на камен во кој се споменува името на ктиторот и годината на изградба. Од левата страна на црквата е прилепена пониска градба, во којашто е сместена трпезаријата. Дворот на црквата е ограден со камена ограда, при што од аголот веднаш од десната страна на влезната порта се издига камбанаријата. Нејзината основа е квадратна, од страните е отворена, додека од предната и задната страна е оградена со каемената ограда на црквата односно камен бедем изграден во дворот на црквата. Камбанаријата е покриена со пирамидален кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]