Зимовка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зимовка
Pyrrhula pyrrhula -Lochwinnoch, Renfrewshire, Scotland-8.jpg
Мажјак во Шкотска.
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Ѕвингалки
Род: Pyrrhula
Вид: Зимовка
Биномен назив
Pyrrhula pyrrhula
(Linnaeus, 1758)

Зимовката (науч. Pyrrhula pyrrhula) е мала врапчевидна птица од фамилијата на ѕвингалките (Fringillidae). Распространета е низ Европа, вклучувајќи ја и Македонија и низ умерена Азија. Таа е претежно постојан жител, но многу од птиците од посеверните краишта мигрираат понајуг зиме.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Зимовката има неколку подвида:[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Мажјак (десно) и женка

Зимовката е гломазна, робусна птица, со голема глава, долга 14.5-16 см. Горните делови на телото се сиви; пердувите за летање се црни, како и краткиот дебел клун, капата и лицето (кај возрасните) и опашката. Кај младенчињата овие делови се сивкавокафеави. Бело има на задникот и линија на крилјата, а одоздола, возрасните мажјаци се црвенопортокалови, а женките и младенчињата посветли кремавопортокалови.

Пеењето на оваа ненаметлива птица содржи мешавина од течни свирежи.

Однесување[уреди | уреди извор]

Живеалиштето на зимовката се мешаните шуми со некои иглолисни дрвја за гнездење, како и парковите и градините. Вон сезоната на парење не формира големи јата, и обично се гледаат во пар или семејна група.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Зимовката се храни главно со семиња и пупки од овошните дрвја, што може да го направи штетник во овоштарниците. Наесен и зиме ги фаворизира јасенот и глогот. [3]

Размножување[уреди | уреди извор]

Мажјак со младенче во Австрија
Pyrrhula pyrrhula europoea - јајца

Оваа птица своето гнездо го гради во грмушка, (по можност повеќе од четири метри висока и широка), голем џбун или дрво (смрека или елка). Сезоната на парење трае од мај до средината на јули кога еден пар може да има и до три легла. Во секое од нив женката несе 4-5 светлосини јајца со ситни темноцрвени точки. Ги инкубира 13-15 дена, а за тоа време мажјакот ја храни. Потоа обата родитела ги хранат пилињата со инсекти и семиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Pyrrhula pyrrhula. Црвен список на загрозени видвови на МСЗП, верзија 2012.1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/106008885. посет. 16 јули 2012 г.  (англиски)
  2. „Eurasian Bullfinch“. Internet Bird Collection (HBW 15, p. 609). Lynx Editions. 2010. http://ibc.lynxeds.com/species/eurasian-bullfinch-pyrrhula-pyrrhula. посет. 1 јули 2012 г. 
  3. Dyda Ј, Symes N и Lamacraft Д (2009) Шумско управување со птици: водич за управување со шумите и приоритетните птици во Велс. The RSPB, Sandy and Forestry Commission Wales, Aberystwyth, ISBN 978-1-905601-15-8


Надворешни врски[уреди | уреди извор]