Прејди на содржината

Глог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глог
Глогово дрво близу селото Дихово
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Потсемејство: Maloideae[1]
Племе: Maleae
Потплеме: Malinae
Род: Crataegus
Турн. ex Л.
Типски вид
Crataegus rhipidophylla [2]
Ганд.

Глог (науч. Crataegus) — група од средновисоки грмушки со разгрането стебло, од фамилијата Рози. Гранките се жилави и тврди и полни со трње. На пролет, цветовите се со бела или розова боја, а плодот е со темноцрвена боја собран во метличесто соѕвездие. Глогот лечи од срцеви заболувања, болести на аортата, го регулира крвниот притисок, го јакне срцето, помага при нервна напнатост, несоница, потење, зуење во ушите, страв, вртоглавица и влијае и за попуштање на грчот на крвните садови. Растението глог може да се најде под падините на било која планина при крајот на летниот и почетокот на есенскиот период.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McNeill, J.; Barrie, F. R.; Buck, W.R.; Demoulin, V.; Greuter, W.; Hawksworth, D. L.; Herendeen, P. S.; Knapp, S.; Marhold, K.; Prado, J.; Prud'homme Van Reine, W. F.; Smith, G. F.; Wiersema, J. H.; Turland, N. J. (2012), „Article 19.5“, International Code of Nomenclature for algae, fungi, and plants (Melbourne Code) adopted by the Eighteenth International Botanical Congress Melbourne, Australia, July 2011, Regnum Vegetabile 154, A.R.G. Gantner Verlag KG, ISBN 978-3-87429-425-6, Архивирано од изворникот на 2016-03-04, Посетено на 2020-12-31
  2. J. B. Phipps (1997). Monograph of northern Mexican Crataegus (Rosaceae, subfam. Maloideae). Sida, Botanical Miscellany. 15. Botanical Research Institute of Texas. стр. 12. ISBN 9781889878294.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]