Дата Дурбар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Дата Дурбар
Data durbar (9).JPG
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Припадностислам
ЕпархијаПенџаб
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Дата Дурбар е светилиште кое се наоѓа во Лахор, Пакистан. Во овој објект се наоѓа гробот на суфистот Сиед Абул Хасан Бин Осман Бин Али Ал-Хаџвери. Комплексот ја вклучува и џамијата Хаџвери.


[[|Дата Дурбар]]