Џамија Бадшахи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Бадшахи
بادشاھی مسجد
Основни податоци
МестоЛахор , Пакистан
Координати31°35′18″ N; 74°18′50″ E / 31.58847° СГШ; 74.313787° ИГД / 31.58847; 74.313787
Припадностислам
Осветен1671
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1673
Особености
Куполи3
Минариња8
Висина на минарето54 метри

Џамијата Бадшахи (урду: بادشاھی مسج) е џамија која се наоѓа во Лахор, Пакистан[1]. Овој храм бил изграден во 1673 година во времето на императорот Аурангзеб. Храмот може да собере околу 55 000 верници, и според тоа тој е третиот најголем храм во Пакистан[2], веднаш по џамија Фаисал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haroon Khalid (26 August 2016). „Lahore's iconic mosque stood witness to two historic moments where tolerance gave way to brutality“. Scroll.in website. Посетено на 1 January 2021.
  2. Meri, Joseph (31 October 2005). Medieval Islamic Civilization: An Encyclopedia. Routledge. стр. 91. ISBN 9780415966917.

[[|Џамија Бадшахи]]