Џамија Вазир Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Вазир Хан
Wazir Khan Mosque by Moiz.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Вазир Хан е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Оваа џамија била изградена во периодот од 1634 до 1635 година, во времето на императорот Шах Џехан.


[[|Џамија Вазир Хан]]