Џамија Бонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Бонг
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоРахимар Кан, Пакистан
Координати31°35′18″N 74°18′50″E / 31.58847° СГШ; 74.313787° ИГД / 31.58847; 74.313787
Припадностислам
ЕпархијаПенџаб
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Бонг е муслимански храм кој се наоѓа во провинцијата Пенџаб, Рахимар Кан, Пакистан. Објектот бил изграден во 1982 година.

[[|Џамија Бонг]]