Дата Дурбар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дата Дурбар комплекс)
Прејди на: содржини, барај
Џамија Дата Дурбар
Data durbar (9).JPG
Основни податоци
Место

Лахор, Пакистан

</noinclude>
Припадност Ислам
District Пунџап
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Творец </noinclude>
Уништен </noinclude>

Џамијата Дата Дурбар е светилиште кое се наоѓа во Лахор, Пакистан. Во овој објект се наоѓа гробот на суфистот Сиед Абул Хасан Бин Осман Бин Али Ал-Хаџвери. Комплексот ја вклучува и џамијата Хаџвери.[[|Дата Дурбар]]