Џамија Масџид-е-Акса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масџид-е-Акса
Основни податоци
МестоРабвах , Пакистан
Координати31°45′6″N 72°54′38″E / 31.75167° N; 72.91056° E / 31.75167; 72.91056
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1972

Џамијата Масџид-е-Акса е муслимански храм кој се наоѓа во Рабвах, Пакистан. Џамијата била изградена во 1972 година, и моментално може да собере 12 000 верници.[[|Џамија Масџид-е-Акса]]