Џамија Масџид-е-Акса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масџид-е-Акса
Основни податоци
Место Рабвах , Пакистан
Координати 31°45′06″ СГШ 72°54′38″ ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1972

Џамијата Масџид-е-Акса е муслимански храм кој се наоѓа во Рабвах, Пакистан. Џамијата била изградена во 1972 година, и моментално може да собере 12 000 верници.[[|Џамија Масџид-е-Акса]]