Џамија Сунери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Сунери
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија


Џамијата Сунери е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Оваа џамија често се нарекува Златна џамија.[[|Џамија Сунери]]