Џамија Даи Анга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Даи Анга
Основни податоци
Место Лахор, Пакистан
Координати 31°35′18.49″ СГШ 74°18′49.63″ ИГД / 31.58847, 74.313787
Припадност Ислам
Епархија Пунџап
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1635

Џамијата Даи Анга е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Претходно, овој храм се викал Зебуниса, а бил изграден во 1635 година. Во овој храм се наоѓа гробот на Даи Анга.


[[|Џамија Даи Анга]]