Џамија Даи Анга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Даи Анга
Dai Anga Mosque view from the main entrance.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Координати31°35′18″ N; 74°18′50″ E / 31.58847° СГШ; 74.313787° ИГД / 31.58847; 74.313787
Припадностислам
ЕпархијаПенџаб
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1635

Џамијата Даи Анга е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Претходно, овој храм се викал Зебуниса, а бил изграден во 1635 година. Во овој храм се наоѓа гробот на Даи Анга.


[[|Џамија Даи Анга]]