Џамија Шахџахан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Шах Фаисал Масџид
Faisal Mosque Straight View.jpg
Основни податоци
МестоИсламабад, Пакистан
Координати33°43′47.02″N 73°02′13.74″E / 33.7297278° СГШ; 73.0371500° ИГД / 33.7297278; 73.0371500
Припадностислам
ЕпархијаПенџаб
Духовно-организациски статусНационална џамија на Пакистан
Архитектонски опис
Архитект(и)Ведат Далокај
Архитектонски типџамија
Чинење120 000 000 $
Особености
Сместивост200,000
Минариња4

Џамијата Шах Фаисал Масџид е муслимански храм кој се наоѓа во Исламабад, Пакистан. Овој храм е најголемиот во Пакистан, и еден од најголемите во светот, со капацитет од 300 000 верници. Самата изградба на објектот започнала во 1966 година а била завршена во 1986 година. Нејзин архитект е Ведат Далокај.

[[|Џамија Шахџахан]]