Џамија Шахџахан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Шах Фаисал Масџид
Основни податоци
МестоИсламабад, Пакистан
Координати33°43′47.02″N 73°02′13.74″E / 33.7297278° СГШ; 73.0371500° ИГД / 33.7297278; 73.0371500
Припадностислам
ЕпархијаПенџаб
Духовно-организациски статусНационална џамија на Пакистан
Архитектонски опис
Архитект(и)Ведат Далокај
Архитектонски типџамија
Чинење120 000 000 $
Особености
Сместивост200,000
Минариња4

Џамијата Шах Фаисал Масџид е муслимански храм кој се наоѓа во Исламабад, Пакистан[1][2]. Овој храм е најголемиот во Пакистан, и еден од најголемите во светот, со капацитет од 300 000 верници. Самата изградба на објектот започнала во 1966 година а била завршена во 1986 година. Нејзин архитект е Ведат Далокај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Len McGrane (January–February 1992). „A Mosque in Islamabad“. Saudi Aramco World magazine. Aramco Services Company. Архивирано од изворникот на 2007-02-18. Посетено на 2007-11-29.
  2. Neelam Naz (September 13, 2005). „Contribution of Turkish architects to the national architecture of Pakistan: Vedat Dalokay“ (PDF). Journal of the Faculty of Architecture. Ankara, Turkey: Middle East Technical University. 22 (2): 56–64. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-11-23. Посетено на 2007-11-29.

[[|Џамија Шахџахан]]