Џамија Мохабат Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Мохабат Хан
Masjid Muhabat Khan.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоПешавар, Пакистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1670
Особености
Минариња2
Материјалимермер

Џамијата Мохабат Хан е муслимански храм кој се наоѓа во Пешавар, Пакистан. Објектот бил изграден во текот на 17 век а своето име го добил по Мохабат Хан, гувернер на Пешавар.


[[|Џамија Мохабат Хан]]