Џамија Маријам Замани Бег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Маријам Замани Бег
Mosque of Mariyam Zamani Begum 4 (WCLA).jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Маријам Замани Бег е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Била изградена од страна на Нурудин Селим.


[[|Џамија Маријам Замани Бег]]