Џамија Масџид Сиалкот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Шах Фаисал Масџид
Основни податоци
МестоСиалкот, Пакистан
Координати33°43′47.02″N 73°02′13.74″E / 33.7297278° N; 73.0371500° E / 33.7297278; 73.0371500
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Сместивост50 000

Џамијата Масџид Сиалкот е муслимански храм кој се наоѓа во Сиалкот, Пакистан. Може да собере 50 000 верници.Џамијата има едно мало и две големи минариња.[[|Џамија Масџид Сиалкот]]