Џамија Масџид Сиалкот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Шах Фаисал Масџид
Основни податоци
Место Сиалкот, Пакистан
Координати 33°43′47.02″ СГШ 73°02′13.74″ ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Особености
Приемност 50 000

Џамијата Масџид Сиалкот е муслимански храм кој се наоѓа во Сиалкот, Пакистан. Може да собере 50 000 верници.Џамијата има едно мало и две големи минариња.[[|Џамија Масџид Сиалкот]]