Џамија Масџид-е Тоба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Масџид-е Тоба
PK Karachi asv2020-02 img57 Tooba Mosque.jpg
Основни податоци
МестоКарачи, Пакистан
Припадностислам
Осветен1969
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Сместивост5 000
Висина на куполата (надв.)70 метри
Материјалимермер

Џамијата Масџид-е Тоба е муслимански храм кој се наоѓа во Карачи, Пакистан[1]. Џамијата била изградена во 1969 година претежно од бел мермер и денеска претставува голема туристичка атракција. Оваа џамија го има најголемото купе во светот[2]. Нејзиното купе е високо 70 метри. Капацитетот на храмот е 5 000 верници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „9 most beautiful mosques in Pakistan (Masjid-e-Tooba, Karachi ranked no. 9 on this list)“. The Express Tribune (newspaper). 24 November 2015. Посетено на 12 December 2019.
  2. Shazia Hasan (3 June 2018). „Minarets, alcoves, domes and devotion“. Dawn (newspaper). Посетено на 12 December 2019.


[[|Џамија Масџид-е Тоба]]