Џамија Моти Масџид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Моти Масџид
Moti Masjid lahore fort.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен17 век

Џамијата Моти Масџид (урду:موتی مسجد) е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Овој мал објект бил изграден во 17 век во времето на могулскиот император Шах Џахан.


[[|Џамија Моти Масџид]]