Прејди на содржината

Џамија Моти Масџид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Моти Масџид
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоЛахор, Пакистан
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен17 век

Џамијата Моти Масџид (урду:موتی مسجد) е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Овој мал објект бил изграден во 17 век во времето на могулскиот император Шах Џахан[1].

  1. Koch 1991, p. 121-22)

[[|Џамија Моти Масџид]]